Wino z Francji - poznaj jego historię
Pomimo tego, że dzisiaj Francja znajduje się pośród liderów winiarskiego świata, to historia tego rzemiosła na tych terenach jest krótsza niż chociażby we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy Grecji. Świadectwa historyczne mówiące o produkcji pierwszych francuskich win pojawiają się w okresie skolonizowania tego kraju przez Greków około 600 lat przed naszą erą. W tym czasie to Marsylia stała się największym ośrodkiem upraw winorośli i produkcji wina w regionie.Czytaj więcej
Jak w przypadku innych państw leżących nad Morzem Śródziemnym, prawdziwy rozkwit winiarstwa na tych terenach przyniosło jednak dopiero panowanie Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie za sprawą Rzymian uprawy winorośli zaczęły powstawać także głębiej we Francji (a raczej Galii, bo tak wtedy nazywano tę krainę), między innymi w Akwitanii i Burgundii. Do końca VI wieku naszej ery plantacje znajdowały się już nawet w północnych regionach kraju takich jak Szampania czy Bretania. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego i zastąpienia go Królestwem Franków kultura uprawiania winorośli i jej przetwórstwa nieco podupadała, zwłaszcza w północnej części kraju. Nie została jednak całkowicie zapomniana. Duży wpływ na jej zachowanie mieli duchowni chrześcijańscy, którzy zaczęli używać wina w swoich sakramentach, a co za tym idzie podkreślać wyjątkową rolę tego trunku w oczach ówczesnego społeczeństwa.
W średniowieczu wino z Francji na nowo zaczęło zyskiwać popularność nie tylko w kraju, ale także i za granicą. Za sprawą małżeństwa Eleonory Akwitańskiej i angielskiego króla Henryka II rozpoczęło długotrwały handel winem pomiędzy francuskim portem Bordeaux a Wyspami Brytyjskimi.
W czasach oświecenia francuscy uczeni byli pionierami w wymyślaniu nowych technologii wspomagających uprawy i przetwarzanie winorośli. Dzięki temu wino z Francji jeszcze bardziej zwiększyło swoją jakość i umocniło renomę.
Kiedy w połowie XIX wieku przez całą Europę przetoczyła się plaga mszyc, francuskie winiarstwo weszło w zapaść. Kryzys trwał przez kilkadziesiąt lat, ale został zażegnany poprzez eksperymentowanie z hybrydowymi, bardziej odpornymi gatunkami winorośli.
Później, po zniszczeniach spowodowanych przez Wojny Światowe uprawy winogron zaczęły odżywać w drugiej połowie XX wieku i dziś wino z Francji znowu uważane jest za światową czołówkę.
Dobre wino francuskie - z jakich regionów pochodzi?
We Francji istnieje wiele regionów, które posiadają bogatą tradycję w uprawie winorośli i produkcji wina. Każdy z nich posiada swoje specjalności, o których warto wiedzieć.
Bordeaux
Jest to jeden z najpopularniejszych regionów winiarskich nie tylko we Francji, ale także i na świecie. Słynie z produkcji znakomitych czerwonych win uzyskiwanych przede wszystkim ze szczepów Merlot i Cabernet sauvignon.
Sud-Ouest
W tym południowo-zachodnim obszarze kraju uprawia się wyjątkowe winogrona, które nie występują praktycznie nigdzie indziej. Najbardziej znanym regionalnym produktem z Sud-Ouest jest czerwone wino sporządzane z gron Malbec.
Langwedocja
To jeden z najstarszych i największych regionów winiarskich w kraju. Dobre wino francuskie z tego regionu jest produkowane między innymi z winogron Grenache i Carigan.
Prowansja
Kolejna historyczna kraina, w której tradycje uprawy winorośli sięgają tysięcy lat wstecz. Większość regionalnej produkcji jest skoncentrowana przede wszystkim na winach różowych.
Dolina Rodanu
Znaczna część wina z Francji pochodzi właśnie z tego regionu. Słynie on przede wszystkim z czerwonych aromatycznych trunków tworzonych na bazie klasycznych śródziemnomorskich szczepów takich jak Syrah i Grenache.
Burgundia
W Burgundii produkuje się zarówno wina białe, jak i czerwone. Te pierwsze są robione głównie ze szczepu Chardonnay, a te drugie z Pinot noir. Produkty z tego regionu należą do najbardziej prestiżowych i drogich win francuskich. Jeżeli chcesz zasmakować burgundzkich win, koniecznie sprawdź produkty winnicy Jean Durup Pere & Fils, które możesz u nas zakupić.
Alzacja
W tym północnym regionie produkuje się przede wszystkim wina ze szczepów Riesling, Sylvaner i Gewurztraminer. Tutejsze białe wina są powszechnie uważane za bardzo aromatyczne. Jeżeli interesuje Cię ten region, znajdziesz u nas między innymi dobre wino francuskie z Alzacji wyprodukowane przez La Cave Du Vieil Armand.
Szampania
Najbardziej wysunięty na północ i najchłodniejszy region winiarski Francji. Pomimo tego należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych. Słynie przede wszystkim z produkcji popularnego wina musującego, które powszechnie nazywamy szampanem. W naszym asortymencie znajdują się między innymi znakomite szampańskie wina musujące wyprodukowane przez Charles Ellner.
Dolina Loary
Ten zachodni obszar jest znany przede wszystkim z dobrych win francuskich uzyskiwanych ze szczepów Sauvigon blanc i Chenin blanc. Jeżeli interesują Cię smaki z tego regionu, zachęcamy do spróbowania wytrawnych produktów z winiarni Vincent Grall, które możesz znaleźć w naszej ofercie.
Drogie wino francuskie - jak rozpoznać je po etykiecie?
Niemal każdy obszar winiarski Francji posiada własne apelacje nadawane przez specjalny system certyfikacji produktów regionalnych. Najwyższy poziom klasyfikacji oznaczany jest skrótem AOP (Appellation d’Origine Protegee). Jest on stosowany w przypadku tak zwanych win jakościowych, które stanowią około 35% krajowej produkcji.
O tym jak bardzo poważnie Francuzi podchodzą do wina, świadczy to, że nadanie każdego AOP odbywa się za pośrednictwem dekretu rządowego. Jest w nim wyszczególniony między innymi obszar, na którym trzeba produkować wina, by te mogły posługiwać się daną nazwą, a także dozwolone szczepy winogron wchodzące w jego skład, maksymalna wydajność winnicy, minimalna zawartość alkoholu, a także sposoby uprawy i dozwolone techniki produkcyjne.
Dobre wino francuskie może być też oznaczone jako IGP (Indication Geographique Protegee). Jest to mniej prestiżowe odznaczenie, a samo jego nadanie nie wymaga spełnienia aż tylu restrykcyjnych warunków regionalnych. Pomimo tego można znaleźć pośród takiego wina z Francji bardzo wiele znakomitych trunków.
Najniżej klasyfikowane są tanie wina stołowe, czyli Vin de Table. Ich etykiety nie wymagają oznaczenia rocznika produkcji ani użytych szczepów winogron. Są sprzedawane przede wszystkim lokalnie i rzadko trafiają na eksport.
Wino z Francji może posiadać także oznaczenie “cru”. Świadczy ono o tym, że dany trunek spełnia najwyższe standardy jakościowe. Należy jednak wiedzieć, że tego typu klasyfikacja jest nadawana regionalnie i warunki jej przyznania mogą różnić się w zależności od danego okręgu winiarskiego.