Najlepsze potrawy potrafią smakować jeszcze lepiej, jeżeli poda się je z odpowiednio dobranym artykułem. Ta sama zasada dotyczy dań, których głównym składnikiem jest mięso kurczaka. Sprawdź, jakie wino najlepiej dopełni ich smak i czym kierować się przy jego wyborze.

Jakie wino do drobiu – podstawowe informacje

Istnieje parę ogólnie znanych zasad, o których warto wiedzieć, jeżeli zabierasz się za szukanie alkoholu odpowiedniego do tego typu mięsa. Przede wszystkim nie należy kierować się mitem, że wino do kurczaka musi być białe. Zarówno białe, jak i czerwone gatunki mogą być w tym wypadku odpowiednie i wszystko zależy od tego, w jaki sposób potrawa została przyrządzona.

Sprawa ma się nieco inaczej, jeżeli chodzi o charakter alkoholu. W tym przypadku wino do drobiu podobnie jak w przypadku większości innych dań mięsnych powinno być wytrawne lub półwytrawne. Takie smaki pasują do kurczaka zdecydowanie bardziej niż słodycz. Chociaż i od tej zasady istnieją pewne wyjątki, które można spotkać na przykład w kuchni orientalnej.

Na to, jakie wino do kurczaka i innych gatunków drobiu powinno zostać wybrane, wpływa także aromat trunku. Warto zainspirować się tutaj dodatkami znajdującymi się na talerzu, na przykład, wtedy gdy danie przyrządzane jest w jabłkach lub pomarańczach.

Warto pamiętać o tym, że wino do kurczaka będzie nieco inne niż to odpowiednie do gęsiny czy kaczki. Te ostatnie mają znacznie tłuściejsze mięso, dlatego należy zadbać o to, by dobrać do nich odpowiednio mocne i wyraziste trunki. Doskonale sprawdzają się tutaj wina wytrawne o dobrze wyczuwalnych aromatach korzennych i owocowych.

Jakie wino do kurczaka w winie?

Co w przypadku gdy wino nie jest tylko dodatkiem występującym obok potrawy, ale jest jego integralną częścią? I tutaj dobór odpowiedniego trunku zależy od wielu czynników i nie ma jednego uniwersalnego alkoholu, który sprawdziłby się w każdym przypadku.

Najpopularniejsze przepisy na kurczaka w winie zakładają użycie wytrawnego trunku wyprodukowanego z czerwonych szczepów. Doskonale komponują się one z bulionem i pozostałymi dodatkami występującymi w tego typu potrawach.

Jakie wino do kurczaka będzie tutaj najlepsze? Szczególnie mocno polecamy Le Bignele Valpolicella Classico Superiore Ripasso pozyskanego z odmian winogron takich jak Corvina, Corvinione, Molinara czy Rondinella.

Inną ciekawą propozycją, która sprawdzi się w tego rodzaju przepisach może być na przykład Cesare Salvadori Poggio Su Vinci Chianti. To włoskie wino z regionu Toskanii, które charakteryzuje się wymagającym smakiem, który doda do potrawy właściwe nuty. Wyprodukowano je ze szczepów Canaiolo i Sangiovese.

Jakie wino do kurczaka pieczonego

Pieczony albo grilowany kurczak to ulubiony posiłek tych, którzy prowadzą zdrowy tryb życia. W takim towarzystwie najlepiej sprawdzą się lżejsze trunki, zwłaszcza te pozyskane z białych szczepów winogron. Z pewnością nie przytłoczą swoim aromatem i wyrazistością delikatnego mięsa.

Jakie wino do drobiu będzie w tym przypadku najlepsze? W ofercie Winers znajdziesz na przykład polecane przez sommelierów Endrizzi Chardonnay. To włoskie wino produkowane w regionie Trydentu. Jego wyróżniający się smak szczególnie mocno docenią smakosze tego rodzaju trunków.

Przy kurczaku pieczonym sprawdzą się także trunki pozyskane z Sauvignon Blanc. Szczególnie mocno polecamy australijskie Silkwood The Walcott Sauvignon Blanc o wytrawnym charakterze i świeżym smaku. Jego dodatek sprawi, że nawet proste danie z drobiu nabierze szlachetności.

Jakie wino do kurczaka będzie jeszcze odpowiednie? Na przykład dobrej jakości trunki musujące. W tym przypadku polecamy szczególnie medalowe Endrizzi Millesimato Riserva Rose Brut pozyskane ze szczepów Chardonnay i Pinot Nero.

Jakie wino do smażonego kurczaka

Obróbka kurczaka poprzez smażenie to bardzo popularny sposób na przyrządzenie tego mięsa. Dzięki temu jego smak staje się zdecydowanie bardziej wyrazisty i charakterny. Jakie wino do drobiu będzie wtedy najlepiej do niego pasować?

Jednym z lepszych wyborów może być na przykład klasyczne białe wytrawne wino S. Osvaldo Pinot Grigio. Delikatny smak tego trunku doskonale będzie mieszać się ze smażonym mięsem i wydobędzie na wierzch to, co w potrawie najlepsze. Szczególnie dobrze sprawdzi się, gdy posiłkowi będą towarzyszyć też różnego rodzaju warzywa.

Oprócz Pinot Grigio warto postawić także na inne klasyczne białe szczepy. Świetnym wyborem będzie na przykład wino do kurczaka Weingut Muller Riesling Gottweiger Berg. To austriacki biały trunek o wytrawnym i świeżym smaku pozbawionym wyraźnych tanin.

Smażony kurczak może smakować też całkiem dobrze w towarzystwie czerwonych odmian. W takim wypadku sprawdzą się na przykład trunki uzyskane ze szczepu Pinot Nero. Monviert Martagona Pinot Nero to doskonałe wino do drobiu, które warto wypróbować.