Wino na wesele – jakie wybrać?

Alkohol jest istotną częścią niemal każdej uroczystości. Odpowiednio dobrane dobre wino na wesele stanowi doskonały aperitif, serwowany przed pierwszymi daniami, a także świetne towarzystwo dla posiłków. Wprowadza gości w dobry nastrój i podkreśla smak serwowanych potraw oraz deserów. Jest również dobrym pomysłem na prezent dla Młodej Pary. Aby wszystko zagrało idealnie w każdym przypadku, warto wiedzieć, jakie wino na wesele wybrać.

Jakie wino kupić na wesele dla gości?

Głównym kryterium, jakim warto się kierować, wybierając wino na wesele, jest rodzaj zaplanowanych potraw. Wytrawne białe wina będą pasować do ryb, z kolei te czerwone do innych mięs. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest wino czerwone półwytrawne, ponieważ cechuje się dużą różnorodnością w zakresie tego, z czym dobrze współgra.

Najlepsze wino na wesele to również takie, które będzie dopasowane do pory roku, podczas której ma miejsce uroczystość. Treściwe i aromatyczne czerwone wina, jak Garnacha, Merlot czy Cabernet Sauvignon, doskonale umilą imprezy w czasie chłodnych i zimnych miesięcy. Natomiast rześkie, lekko cytrusowe białe wina, jak Chardonnay, Riesling czy Sauvignon Blanc, świetnie nadają się schłodzenia i orzeźwienia gości podczas letnich upałów.

Jakiej marki wino na wesele i sam początek uroczystości? Na pierwszy toast, witający Młodych na sali, warto wybrać opcję musującą. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się kultowe już Prosecco lub delikatnie owocowa hiszpańska Cava. Oba stanowią doskonały aperitif.

W kwestii tego, jakie wino kupić na wesele, pojawia się także pytanie o poziom jego słodyczy. To zależy od tego, w jakim momencie ma być ono podane. Do głównych dań najlepiej zaoferować gościom napoje wytrawne i półwytrawne, z kolei do deserów, a także w przerwach między posiłkami dobrze jest postawić na stole opcje półsłodkie. Wino słodkie ma zazwyczaj mniejsze grono amatorów niż pozostałe opcje, jednak nie warto z niego rezygnować.

Najlepsze wino na wesele – prezent dla Pary Młodej

Nad tym, jakie wino na wesele wybrać, zastanawiają się nie tylko osoby organizujące uroczystość, ale też goście, którzy chcą obdarować nowożeńców wysokiej jakości trunkiem. Butelka dobrego wina wiele osób ucieszy znacznie bardziej niż bukiet kwiatów, które w ciągu kilku kolejnych dni utracą swój urok.

Zastanawiając się, jakiej marki wino na wesele dla nowożeńców kupić, warto uwzględnić ich winne doświadczenie. Jeżeli są smakoszami, a ich podniebienia próbowały wielu szczepów, najlepiej zainwestować w opcje wykwintne, jak austriacki Gelber Muskateller, hiszpańskie Tempranillo lub włoskie Nebbiolo. Natomiast jeżeli ich kontakt z winem jest okazjonalny, lepiej skierować się ku popularnym opcjom, cieszącym się ogólnym uznaniem.

Warto pamiętać, że w kontekście prezentu najlepsze wino na wesele to takie, które doceni Młoda Para. Nawet jeżeli mamy swoje ulubione i najchętniej obdarowalibyśmy nim każdego, niekoniecznie musi ono przypaść do gustu obdarowywanej osobie. Planując taki podarunek, najlepiej z wyprzedzeniem zorientować się w preferencjach nowożeńców. Nawet jeżeli nie mają oni konkretnych ulubionych szczepów bądź produktów, z pewnością podpowiedzą, czy lepiej kierować się w stronę pozycji wytrawnych, czy raczej słodkich.

Wino na wesele – ile go kupić?

Kwestia tego, ile alkoholu na wesele należy zakupić, spędza sen z powiek niemal każdej osobie organizującej tego rodzaju uroczystość. Dobre wino na wesele musi towarzyszyć gościom aż do końca imprezy, dlatego należy odpowiednio skalkulować liczbę potrzebnych butelek. Podczas obliczeń należy wziąć pod uwagę liczbę gości, ich alkoholowe preferencje, a także to, czy wino będzie jedynym serwowanym trunkiem. Choć trudno określić dokładne liczby, można się posłużyć pewnym ustandaryzowanym przelicznikiem.

Przyjmuje się, że wino czerwone powinno być w ilości jednej butelki na 5 osób, wino białe to idealnie jedna butelka na 6 osób, z kolei wino musujące najlepiej, aby było jedno na każde 8 osób. Choć nie zawsze końcowe zapotrzebowanie okaże się zgodne z wyliczonym, ta metoda pozwala określić minimalne konieczne zakupy. To, jakie wino kupić na wesele, jest równie istotne jak to, ile go kupić.

Kupując wino, należy także uwzględnić preferencje osób, które będą go pić. Jeżeli na weselu będą obecni weganie lub wegetarianie, warto zdecydować się na kilka butelek oznaczonych jako vegan. Choć wino samo w sobie nie jest produktem odzwierzęcym, sposób jego klarowania oraz filtracji często przebiega z wykorzystaniem takich produktów.