Wina z Włoch są powszechnie uważane za jedne z najlepszych trunków tego typu na świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, to właśnie w tym regionie winiarstwo miało swoje początki i za sprawą Cesarstwa Rzymskiego rozprzestrzeniło się na całą Europę. Sprawdź włoskie wina dostępne w naszym sklepie i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Rodzaje win z Włoch

Dobrej jakości wino włoskie ma na etykiecie dodatkowe oznaczenia, których odszyfrowanie znacznie pomaga w podjęciu decyzji o zakupie.

“Riserva” to jedno z takich określeń, które są w stanie zdradzić Ci więcej na temat danego trunku. Takie oznaczenie ma tylko i wyłącznie włoskie wino, które przeleżało w beczce odpowiednio długi okres. Gwarantuje to dojrzałość i szlachetność. W przypadku większości włoskich regionów okres leżakowania w beczce wynosi minimum 24 miesiące, a także 3 miesiące leżakowania w butelce.

Kolejnym oznaczeniem, które zdecydowanie warto znać jest “Classico”. Wino włoskie mające takie określenie na etykiecie jest produkowane w regionie, który słynie z winiarskich tradycji sięgających jeszcze czasów starożytności. Wiele z nich jest uzyskiwane także z antycznych szczepów winogron.

Dobre włoskie wina mogą być oznaczone także jako “Superiore”. W tym przypadku nazwa informuje nas o wyższym stężeniu alkoholu w danym winie. Dodatkowo winogrona z których produkuje się tego rodzaju trunki, muszą być zbierane w tradycyjny, manualny sposób.

Co wziąć pod uwagę wybierając włoskie wino?

Znajomość rodzajów win występujących w Italii z pewnością pomoże Ci skuteczniej znaleźć trunek idealny dla siebie. Jednakże to nie jedyne kryterium, które wpływa na to jakie wino włoskie należy wybrać.

Wybierając się na zakupy, warto zwracać uwagę również na apelację. System apelacji składa się z paru poziomów, a by zdobyć, jakikolwiek z nich dana butelka musi spełniać określone z góry, często restrykcyjne wymagania.

Najczęściej spotykane wino włoskie to VdT (Vino de Tavola). Są to najczęściej alkohole pozyskiwane z różnych mieszanek winogron. Ich etykiety nie muszą zawierać informacji na temat roku produkcji czy nazwy użytych szczepów.

Włoskie wino spełniające bardziej restrykcyjne warunki będzie oznaczone jako DOC (Denominazione di Orgine Controllata). Taki trunek musi być w całości zrobiony ze szczepów winogron, które występują historycznie w regionie jego produkcji.

Kolejnym poziomem apelacji jest DOCG (Denominazione di Orgine Controllata e Garantita). Wino włoskie z takim oznaczeniem spełnia wszystkie warunki DOC, a dodatkowo jest butelkowane w miejscu wytworzenia.

Regiony winiarskie we Włoszech

Na Półwyspie Apenińskim występuje wiele regionów, w których produkuje się wino. Wynika to z tradycji winiarskich sięgających niemal starożytności. Są to:

 • Abruzzo
 • Campania
 • Emilia-Romagna
 • Friuli-Venezia Giulia
 • Lombardia
 • Marche
 • Piemonte
 • Puglia
 • Sardegna
 • Sicilia
 • Toscana
 • Trentino-Alto Adige
 • Veneto

Każdy z wyżej wymienionych regionów szczyci się lokalnymi tradycjami. Warto eksperymentować i próbować trunków z różnych części krajów. Wino włoskie z Lombardii będzie używać innych szczepów niż na przykład to z Sycylii.

Wino włoskie za niską cenę – jak kupić?

Wbrew pozorom dobre włoskie wina nie muszą kosztować nie wiadomo jak dużo. W sklepie Winers bez problemu dostaniesz jakościowe trunki z tej części świata w cenie nieprzekraczającej 50 złotych.

Doskonałym przykładem jest białe, musujące wino włoskie Montelvini Promosso Spumante Extra Dry. Zostało ono wyprodukowane z klasycznych szczepów Chardonnay oraz Glera i cieszy się bardzo dużym uznaniem zawodowych sommelierów.

Jeżeli preferujesz wytrawne smaki, sprawdź białe wytrawne wino S. Osvaldo wyprodukowane w całości z odmiany winogron Pinot Grigio. Charakteryzuje się delikatnym i przyjemnym smakiem złotych jabłek i owoców tropikalnych.

To tylko niektóre dobre włoskie wina dostępne w sklepie Winers w niskich cenach. Koniecznie sprawdź całą ofertę!

Gdzie kupić włoskie wino?

Dobrej jakości wina z Włoch nie trzeba wcale szukać daleko. W sklepie Winers posiadamy rozbudowaną ofertę na tego rodzaju trunki. Dlatego odwiedź naszą stronę internetową i zapoznaj się z naszym pełnym asortymentem.

Jakie wino włoskie polecamy w szczególności? Posiadamy duży wybór trunków plasujących się zarówno w niższej, jak i wyższej półce cenowej. Najbardziej wymagających smakoszy zachęcamy do spróbowania medalowych alkoholi, których nie brakuje w naszym sklepie.

Doskonałym przykładem jest włoskie wino Sorelle de Nicola Feyles Barolo Riserva. To wytrawny i wymagający trunek o dużej zawartości alkoholu. Jest wyprodukowany w całości ze szczepu Nebbiolo.

Innym świetnym alkoholem, który zgarnął wiele branżowych nagród jest Le Bignele Amarone Classico Della Valpolicella, uzyskane z odmian Corvina, Molinara i Rondinella. Jego smak zaskakuje delikatnością i niezwykłymi aromatami!

To tylko przykładowe trunki, które możesz u nas zakupić. Na pewno znajdziesz u nas włoskie wino, które przypadnie Ci do gustu!