Produkty rybne z roku na rok stają się coraz częstszymi gośćmi na polskich stołach. Chętnie sięgamy po różnego rodzaju smaki rzek i morza, także takie, które naturalnie nie występują w naszym kraju. Najlepszym sposobem na dodatkowe wzbogacenie doznań płynących z takiego posiłku, jest odpowiednio dobrane wino do ryby. Dowiedz się jak wybrać te najlepsze!

Jakie wino do ryby – białe czy czerwone?

Istnieje bardzo dużo możliwości sparowania znakomitej ryby z dobrej jakości alkoholem. Większość ekspertów zgadza się jednak co do tego, że prawie zawsze najlepszym wyborem w przypadku takiego mięsa będzie trunek wyprodukowany z białych szczepów winogron.

Wino do ryby należy dobierać jednak na podstawie nieco większej liczby czynników niż tylko jego kolor. Wiele zależy również od jego mocy oraz intensywności smaków. Ryby chude takie jak dorsz, morszczuk, mintaj, sandacz, szczupak czy amur zdecydowanie lepiej smakować będą przy lekkim trunkach, które jedynie dopełnią ich smaku, ale równocześnie ich nie przytłoczą i nie zdominują.

Po jakie wino do ryby należy sięgnąć, gdy na stół zawędrują nieco tłuściejsze gatunki, takie jak uwielbiane przez wszystkich łosoś czy jesiotr, a także szproty, karpie, śledzie czy makrele? W takim wypadku sprawdzą się cięższe odmiany. Bardziej wyrazisty aromat trunku będzie dodatkowym atutem i idealnie uzupełni mocniejsze i bardziej charakterystyczne smaki mięsa.

Czy czerwone lub różowe wino jest całkowicie wykluczone przy podawaniu dań rybnych? Niekoniecznie. Chociaż nie są one tak popularne, jak ich białe odpowiedniki i nieco trudniej je dobrać, to również mogą doskonale sprawdzić się przy tego rodzaju potrawach.

W jakich przypadkach czerwone wino do ryby będzie najlepsze? Na przykład, gdy na stole zawita danie, w którym głównym składnikiem jest mięso tuńczyka. To bardzo cenione połączenie, które na pewno przypadnie do gustu wszystkim ucztującym.

Wino do ryby – słodkie czy wytrawne

Nie tylko rodzaj wina, ale także prezentowany przez nie charakter ma bardzo duże znaczenie na odbiór dania. Każdy smakosz alkoholów doskonale zdaje sobie sprawę z różnic pomiędzy trunkami wytrawnymi, półwytrawnymi i słodkimi. Biorąc to pod uwagę, jakie wino do ryb będzie najlepsze?

Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem są wina wytrawne i półwytrawne. Nie bez powodu. Ich profil smakowy najlepiej odpowiada doznaniom zapewnianym przez samo mięso. W większości restauracji czy sklepów z winami to właśnie tego rodzaju trunki zostaną zaproponowane, jeżeli zapyta się o najlepsze wino do ryby.

Słodkie odmiany zdecydowanie mniej pasują do ryb i trzeba dobierać je bardzo ostrożnie. W innym wypadku zjedzone mięso może bardzo ciążyć w żołądku i posiłek nie pozostawi po sobie szczególnie miłych wspomnień. Czy oznacza to jednak, że trzeba całkowicie z nich zrezygnować? Niekoniecznie.

Wino do ryby słodkie będzie odpowiednie na przykład do sushi. Ciekawym wyborem w takim przypadku mogą być także wino do ryby musujące, takie jak na przykład popularne Prosecco. Chociaż często używa się go jako wina deserowego, to doskonale sprawdza się także w potrawach słonych, na przykład w przypadku smażonej ryby.

Jakie wino do poszczególnych gatunków ryb?

Wyżej przedstawiliśmy ogólne zasady dotyczące tego, jakie wino do ryb sprawdza się najlepiej. Prawdziwi smakosze tego rodzaju mięsa doskonale zdają sobie jednak sprawę z tego, że poszczególne gatunki ryb zdecydowanie różnią się od siebie smakami i nie ma jednego uniwersalnego trunku, który pasowałby do wszystkich.

Z tego powodu wybierając wino do ryby, należy dopasować je do walorów smakowych konkretnego gatunku znajdującego się na talerzu. W ten sposób dobierzesz alkohol idealnie i będziesz mógł cieszyć się smakiem całej potrawy w pełni.

Jakie wino do ryby powinno być serwowane w przypadku podania łososia? To jeden z popularniejszych gatunków, często serwowany podczas uroczystych okazji lub romantycznej kolacji we dwoje. Łososie cenione są przez wzgląd na swój charakterystyczny smak i tłustość, więc najlepszym ich dopełnieniem będzie białe wino wytrawne, które długo leżakowało. Dzięki temu nie zostanie ono stłumione przez mięso. Znakomitym przykładem takiego trunku jest na przykład butelka Jean Durup Vaudesirs Grand Cru ze szczepu Chardonnay.

Dorsz czy halibut będą doskonale prezentować się w towarzystwie wytrawnych i półwytrawnych białych win o nieco świeższym, mniej garbnikowym smaku. Polecamy na przykład austriackie wino Josef Fritz Ried Schlossberg wyprodukowane z winogron Gruner Veltliner.

A co z niezwykle popularnym karpiem, który gości na polskich stołach przy okazji wigilii? Jakie wino do ryb będzie w tym przypadku najlepsze? W takim przypadku też należy postawić na bardziej wyraziste wina, które będą współgrać z tłustością ryby. Warto wybrać gatunki charakteryzujące się większą kwasowością.