Wino do grzańca – jakie wybrać?

Mocno aromatyczne, kojąco rozgrzewające i wprawiające w dobry nastrój grzane wino to dla wielu osób punkt obowiązkowy podczas długich, chłodnych wieczorów. Trudno się temu dziwić. Grzaniec zachwyca przyjemnym zapachem, bogatym smakiem i delikatną zawartością procentów. Doskonale sprawdza się podczas relaksu w domowym zaciszu, jak i w czasie spaceru po bożonarodzeniowym jarmarku. Kluczem do zrobienia idealnego napoju są odpowiednie składniki, dlatego warto wiedzieć, jakie wino do grzańca wybrać.

Wino do grzańca – czerwone czy białe?

Historia grzańca sięga czasów starożytnych. Już wtedy doceniano właściwości grzanego wina, wzbogaconego dodatkiem ziół, owoców czy przypraw. W obecnych czasach przepisy na grzańce różnią się między sobą w zależności od kraju, regionu, a nawet indywidualnego domostwa. Wybór konkretnych dodatków może być podyktowany wyłącznie osobistymi preferencjami smakowymi, jednak odpowiednie dobre wino do grzańca jest obowiązkowe. Dostępne na rynku gotowe mieszanki często pozostawiają wiele do życzenia, dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie dobrać odpowiedni trunek.

Parujące, aromatyczne napoje najczęściej kojarzą się z głęboką barwą ciemnej czerwieni. Trudno się temu dziwić, ponieważ to właśnie czerwone wino do grzańca było i jest najpopularniejszym wyborem. Często poleca się szczepy Pinot Noir czy Merlot, z uwagi na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i korzystny wpływ na zdrowie. Nie oznacza to jednak, że wino czerwone jest jedyną możliwością.

Białe wino także doskonale nadaje się do przygotowania na ciepło, choć z uwagi na swój łagodniejszy charakter może wymagać mocniejszego doprawienia. Może także stanowić idealne wino do grzańca dla osób, które preferują delikatne i stonowane smaki.

Jakie białe wino do grzańca warto wybrać?

Choć białe wina stanowią dużo mniej popularną bazę grzańców niż czerwone, zdecydowanie warto spróbować ich w takiej wersji. Podczas podgrzewania alkohol traci część swojej intensywności i właściwości, dlatego warto wybierać te bardziej aromatyczne szczepy. Doskonale sprawdzą się odmiany Pinot Blanc, Muscat Blanc, a także Gewürztraminer. Każda z nich cechuje się lekkością i niską kwasowością.

Zastanawiając się, jakie białe wino do grzańca wybrać, dobrze jest w pierwszej kolejności odrzucić produkty z najwyższej półki cenowej. W związku z podgrzaniem i w konsekwencji utratą części aromatu, a także doprawieniem intensywnymi przyprawami, nie warto decydować się na kosztowne inwestycje.

Nie oznacza to jednak, że to ten najtańszy alkohol stanowi wino dobre do grzańca. Przeciwnie – trunek jest fundamentem całego napoju i znacząco wpływa na końcowe walory smakowe, dlatego musi być przyzwoitej jakości.

Jakie czerwone wino do grzańca będzie najlepsze?

Opcje czerwone są najczęściej wybieraną bazą gorących napojów. W większości przypadków cechują się pełnym, wyrazistym smakiem, który nie daje się przytłoczyć przyprawom i dodatkom, za to tworzy z nimi spójną kompozycję. Dobre wino do grzańca powinno być właśnie takie – bogate i treściwe, a jednocześnie pozbawione kwaskowości i cierpkości. Niska zawartość tanin także będzie zaletą.

Najczęściej polecane czerwone wino do grzańca pochodzi ze szczepów: Zinfandel, Syrah, Tempranillo czy Nero d’Avola. Każde z nich jest bardzo aromatyczne i głębokie, niektóre wnoszą do napoju dodatkowy smak owoców i przypraw, inne pozostawiają posmak gorzkiej czekolady.

Decydując, jakie wino do grzańca kupić, warto na początek sięgnąć po butelki wytrawne bądź półwytrawne. Słodsze opcje mają wielu fanów, jednak często okazują się zbyt ciężkie, nawet przytłaczające. Wina wytrawne dają możliwość dosłodzenia całego napoju dowolną ilością miodu, cukru czy słodzika, zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Podczas przygotowania grzańca należy pamiętać, by nie doprowadzać do zagotowania mieszanki. Temperatura nie powinna przekraczać 80°C. Decydując się na dodatek miodu, warto poczekać, aż całość ostygnie do ok. 42°C – w wyższej temperaturze utraci on swoje cenne właściwości.