Wino wytrawne – ile ma kalorii?

Nie od dziś wiadomo, że wytrawne wino posiada szereg prozdrowotnych właściwości – jest źródłem przeciwutleniaczy, pomaga obniżać poziom złego cholesterolu, wspiera organizm podczas walki z infekcjami, a do tego pozytywnie działa na trawienie i podnosi wrażenia smakowe płynące ze spożywania wielu potraw. Nie jest także tajemnicą fakt, że alkohol najczęściej nie stanowi dietetycznego napoju. Osoby starające się o utratę kilogramów powinny unikać większości trunków. Jednym z najbezpieczniejszych pod tym względem napojów jest wino wytrawne – ile kalorii się w nim znajduje? Podpowiadamy!

Czy wino jest bardzo kaloryczne?

Za alkohole o największej kaloryczności uznaje się gęste likiery, wódki – szczególnie te smakowe – oraz ciemne piwa. Im mocniejszy i słodszy jest dany alkohol, tym więcej zawiera kalorii. Ta zasada działa analogicznie w przypadku wina – te deserowe, a więc słodkie oraz półsłodkie, najczęściej będą stanowić niezbyt dobry wybór dla osób, które chcą dbać o linię.

Z kolei wino wytrawne kalorie ma na znacznie niższym poziomie, z uwagi na niewielką zawartość cukru. Jeżeli zależy nam na możliwie najbardziej dietetycznej opcji, warto wybierać produkty wysokiej jakości, oferowane przez dobre winnice, ponieważ prawdopodobnie podczas produkcji nie zostały sztucznie dosłodzone. Cechują się także najciekawszymi bukietami i najlepszym smakiem.

Zastanawiając się nad kwestią tego, ile kalorii ma wino wytrawne bądź jakikolwiek inny alkohol, należy także pamiętać, że ogromne znaczenie ma ilość spożytego napoju. Jedna czy dwie lampki nie będą miały większego wpływu na dzienny bilans kaloryczny, jednak cała butelka trunku może swoją kalorycznością osiągnąć równowartość pełnego posiłku.

Ile kalorii ma wino czerwone wytrawne?

Wytrawne wino jest jednym z najmniej kalorycznych alkoholi, jakie są dostępne na rynku. Sposób jego produkcji sprawia, że zawiera bardzo niewiele cukru resztkowego, nie powinno być także dodatkowo dosładzane. Standardowe wino wytrawne kalorie ma średnio na poziomie 80-100 kcal w jednej lampce.

To, ile kalorii ma wino wytrawne, zależy jednak nie tylko od obecności cukru, ale też od danego szczepu winogron, które zostały wykorzystane podczas produkcji. Różnice pomiędzy poszczególnymi wartościami nie są duże, jednak warto być ich świadomym. Do najmniej kalorycznych szczepów należą: Pinot Noir, Gamay, Merlot oraz Cabernet Sauvignon. Z kolei nieco więcej kalorii zawierają: Malbec, Sangiovese i Zinfandel.

Warto także pamiętać, że pod wpływem każdego alkoholu spowalniają procesy metaboliczne w organizmie, ponieważ układ pokarmowy skupiony jest na trawieniu procentów. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na to, ile kalorii ma wino czerwone wytrawne, które spożywamy, ale też, jakie posiłki temu towarzyszą.

Ile kalorii ma białe wino wytrawne?

Wytrawne białe wino stanowi najlepszy możliwy wybór dla osób, które pilnują swojego bilansu kalorycznego i dbają o sylwetkę. Sto mililitrów tego rodzaju napoju zawiera średnio 70-80 kcal. Co więcej, biały wytrawny trunek doskonale współgra z dietetycznymi posiłkami, takimi jak sałatki, ryby na parze, owoce morza czy pieczone warzywa.

Podobnie jak w przypadku wina czerwonego, to ile kalorii ma białe wino wytrawne, zależy nie tylko od zawartości cukru, ale również od konkretnych szczepów winogron. Do najmniej kalorycznych należą: Sauvignon Blanc, Riesling oraz Chardonnay. Nieco więcej kalorii na sto mililitrów zawierają Moscato oraz Pinot Grigio. Różnice są jednak bardzo nieznaczne.

Opcją pośrednią między białym i czerwonym alkoholem jest różowe wino wytrawne. Ile kalorii zawiera? To również zależy od wybranego szczepu winogron, a także zawartości cukru resztkowego. Średnia kaloryczność różowego wina jest najczęściej nieco niższa niż czerwonego i nieco wyższa niż białego. W przypadku degustacji bądź sączonych powoli pojedynczych lampek tak niewielkie różnice właściwie nie mają znaczenia, jednak w przypadku okazjonalnego większego spożycia będą się sumować w wartości na mało dietetycznym poziomie.